اهمیت حمایت از تحصیل

شناخت اهمیت فعالیت‌های مؤسسه آراسته در راستای آموزش و تحصیل، نیازمند آشنایی با آثار زیان‌بار ترک تحصیل و فقدان تخصص بر فرد و جامعه است. در ادامه برخی از مهم‌ترین‌ این آثار تشریح شده است.

 درآمد کمتر
دانشجویانی که ترک تحصیل می‌کنند، اغلب به مشاغلی با درآمد پایین یا به مشاغل کاذب روی می‌آورند. از آنجا که بیشتر مشاغل سطح بالا و پردرآمد به مهارت‌های تخصصی و دانش آکادمیک نیاز دارند، این افراد معمولاً ناچارند در پایین‌ترین سطوح شغلی مشغول  به کار شوند. اکثر افرادی که ترک تحصیل می‌کنند به دلیل نداشتن توانایی های شغلی اختصاصی نسبت به دیگران دفعات بیشتر و بازه‌های طولانی‌تر بی‌کاری را تجربه می‌کنن

 

یک پژوهش انجام شده در سال 2006 در US Bureau of the Census
نشان می‌دهد میانگین درآمد افرادی که دبیرستان را به اتمام نرسانده‌اند سالانه 17,299 دلار بوده است، در حالی که دارندگان مدرک دیپلم به طور میانگین 26,933 دلار دریافت کرده اند.

 تفاوت مهارت‌ها
تفاوت مهارت‌ها بین فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و کسانی که موفق به ادامه تحصیل نشده اند قابل توجه است، مگر آنکه فرد توانسته باشد مهارت‌های خود را خارج از دانشگاه پرورش دهد. بسیاری از مشاغل تخصصی سطح بالا به مهارت‌های کامپیوتری، توانایی تدریس، تفکر تحلیلی، توانایی تعمق در متن‌های پیچیده و به کاربستن کارآمد اندیشه‌ها و نظریه‌ها نیاز دارد.
برای بیشتر افرادی که فاقد تحصیلات دانشگاهی هستند، محیطی برای به دست‌آوردن این توانایی‌ها وجود ندارد و متاسفانه این افراد موفق به پرورش استعدادها و مهارت‌های تخصصی نمیشوند. این روند حوزه تخصصی کشور  را با  کمبود نیروی مستعد و خلاق مواجه می‌کند. باتوجه به اینکه قدرت پیش‌برنده اقتصاد هر کشوری ، نیروی کار فعال، خلاق و توانمند

 

 از بین رفتن فرصت تعاملات اجتماعی
برای فردی که از ادامه‌ی تحصیلات دانشگاهی باز می‌ماند، فرصت تعامل با افراد هم‌فکر، برخورداری از راهنمایی و پشتیبانی اساتید و مشاورین و در تماس بودن با مدیران بزرگ صنعتی کاهش می‌یابد.
 

 
 
دانشگاه‌ها در طی دوره‌های کارآموزی مسبب آشنایی دانشجویان با متخصصین رشته‌ی خود  می‌شوند و محیطی فراهم میکنند که آنها اصول کار حرفه‌ای و مسئولیت‌های شغلی مرتبط را بیاموزند.
بسیاری از افراد به علت نبود یا کمبود حمایت و تشویق در خانواده از ادامه‌ی تحصیل دست می‌کشند؛ درحالی که دانشگاه‌ها می‌توانند انگیزه و شوق تلاش برای بهبود سطح زندگی را در جوانان افزایش دهند، به علاوه نقطه‌ی شروعی برای کنار هم قرارگرفتن افرادی باشند که تصمیم دارند با همکاری و مشارکت هم، یک فعالیت شغلی را آغاز کنند.

 آسیب‌های اجتماعی
رها کردن تحصیل در دوره دبیرستان و ادامه ندادن آن در دانشگاه، اغلب منجر به افسردگی و ناامیدی در زندگی و رویارویی با پیامدهای ناگواری می‌شود. از جمله این پیامدها می‌توان به استفاده از مواد مخدر، جذب شدن به مشاغل کاذب، مجرمانه یا غیر قانونی مانند قاچاق، دزدی و فحشا اشاره کرد..

..............................................................................................
تبعات روی‌آوردن به چنین فعالیت‌هایی تنها به این افراد محدود نمی‌شود و هزینه‌های بسیار سنگین مادی و معنوی بر دوش تمامی جامعه می‌گذارد؛ درحالی که می توان با پرداخت هزینه‌ای به مراتب کمتر، از ترک تحصیل افراد و پیامدهای زیان‌بار آن جلوگیری کرد.
در همین راستا ”مؤسسه آراسته“ با اقداماتی چون حمایت دانش‌آموزان و دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی سعی در توانمند کردن افراد در ابعاد مختلف زندگی، از جمله شرایط اقتصادی، اجتماعی و روانی داشته است.

 

گزارشی با عنوان ”‌کاهش هزینه‌های درمانی با بهبود شرایط آموزشی“ ادعا می‌کند که اگر در سال 2006 تمامی دانش‌آموزان دبیرستانی امریکا فارغ‌التحصیل می‌شدند، دولت آمریکا می‌توانست حدود هفده میلیون دلار در مخارج خدمات درمانی مربوط به اعتیاد و مشکلات روحی-روانی صرفه جویی کند.